Yetişkinlerde pişik neden oluşur?

pişik problemi genellikle bebeklerde daha yaygın şekilde görülse de, yetişkinlerde bundan etkilenebilir. Özellikle yazın sıcak günlerde aşırı terlemenin etkisiyle ciltte sürtünmenin fazla olduğu alanlarda, yatalak hastalarda, aşırı kilolu kişilerde, cildi hassas olanlarda pişik sorunları yaşanabilir. Pişik sıcaklık, terleme, tahriş gibi etkenlerle ciltte oluşan sorunlardan biridir. Karakteristik özelliği ciltte kırmızı ıslak bir görünüm, yanma, sızlama gibi etkiler göstermesidir. Eğer zamanında müdahale edilemez, tedavisi yapılmazsa ciltte açık yaralara bile neden olabilir.

Yetişkinlerde oluşan pişik farklı sebeplerle meydana gelebilir. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülen mantar enfeksiyonları özellikle vajinal bölgede ve kasıklarda oluşan pişiklerin sorumlusudur. Bu bölgelerin enfeksiyon nedeniyle nemli olması pişiğin oluşmasına yol açar. Viral enfeksiyonlarda döküntülere neden olduğundan, pişik sorunu yaşanmasında etkili olabilir. Ayrıca cerrahi yaralar, bakteriler, ayakkabı nedeniyle oluşan pişikler yetişkinleri etkileyebilir. Ciltte olumsuz etkiye yol açan mikroplar da pişik sebebi olarak kabul edilebilir. Yetişkinlerde pişik nasıl geçer, neler yapılabilir, cilt nasıl eski durumuna getirilebilir, bu konuda bazı bilgiler paylaşacağız. Umarız herkese faydalı olur.

Yetişkinlerde pişik nasıl geçer?

Pişik oluşumu çeşitli sebeplerden kaynaklandığı için, tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılabilir. Yetişkinlerde pişik meydana geldiğinde genellikle ciltte mantar enfeksiyonu da ortaya çıkabilir. Bunun ilerlemesine engel olmak için tedaviye en kısa sürede başlamak önemlidir. Eğer pişik bölgesinde mantar enfeksiyonu oluşursa, pul pul dökülme gibi karakteristik etkilerde olur. Kırmızı benekler de enfeksiyonun varlığını gösterir. Bu nedenle yetişkinlerde pişik tanısı uzmanlarca konulmalı, önerilen ilaçlarla tedaviye başlanmalıdır. Böylece ciltteki hasar en aza indirilebilir.

Yetişkinlerde pişik için kulaktan dolma ilaçlar kullanılmamalıdır. Tedavide öncelikli ilaçların içeriğinde çinko içeren pişik kremleri ön plandadır. Fakat kremler kullanılırken mutlaka ince bir tabaka şeklinde tatbik edilmesi, cinsel bölgeyle temas ettirilmemesi gerekir. Pişik olan bölgelerin hava alması sağlanmalı, gün içinde kısa aralıklarla güneş ışığından faydalanılmasına özen gösterilmelidir.

EPİDERMOS PİŞİK KREMİ; Epidermoss Pişik Kremi, Tahriş olmuş ciltte kırmızılık,  ıslaklık hissi, kaşıntı hissi,  yanma, acı, kalitesiz bez  kullanımı, kimyasal maddeler, alerji, ishal, aşırı sıcak hava, havasız kalan ten gibi nedenlerle  huzursuzluğa sebep olan rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı olur.İçeriğinde yer alan lanolin, cildi kayganlaştırır, sürtünmeyi azaltarak pişik oluşumunu  önler  ve cildin nemlenmesine yardımcı olur. Yabaniğdesi yağı ciltte bulunan serbest radikalleri kontrol altına alır ve cildin nemini artırdığı için sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.Epidermoss Pişik Kremi,yeni doğan bebekler dahil  her yaş grubunun kullanımına  uygundur. Uygulayacağınız bölgeye  ince tabakalar halinde günde 3-4  kez uygulayın. Kremin  kapağı açıldıktan sonra 12 ay içerisinde tüketilmelidir.