Antiseptik özellikleri nedeni ile, deri üzerindeki yaraların tedavi edilmesi için oldukça faydalıdır. Kesikler ve yanıklar gibi yaraların pansumanlarına dahil edilebilir.  Ayrıca ayaklar gibi belirli alanlarda bölgesel olarak kullanıldığında ayak kokusuna neden olan aşırı terlemeyi azaltabilir. Borik asidin savaşabileceği diğer cilt problemleri ise atlet ayağı gibi cildin pek çok maya ve mantar enfeksiyonlarıdır.

Borik asidin kimyasal formülü “H3BO3” tür, bu nedenle aynı zamanda hidrojen borat olarak da adlandırılmaktadır. Borun kendisi atom numarası 5 olan periyodik tablonun 2.sıra 3A grubunda yer alan bir elementtir. Bor her zaman diğer elementler ile bir arada bulunan, doğal olarak meydana gelen bir bileşiktir. Sodyum ile boraks oluştururken, oksijen ile borik asit meydana getirmektedir.

Bor yüzyıllardan beri Çin ve pek çok orta doğu ülkesinde  kullanılmaktadır. Çoğu kişi bu kimyasalın pek çok faydasını bilmektedir. Borik kristaller ilk olarak 1702 yılında Wilhelm Homberg tarafından bir laboratuvarda yapılmıştır. Bu kimyasala “Homberg tuzu” da denilmesinin nedeni budur.